TOPRAK: YENİ SUPERBIKE FENOMENİNİN TÜM SIRLARI

7/9/2021

 Toprak Razgatlıoğlu dünya motosikletçiliğinin yeni fenomeni

​​​​

24 yaşında bir Türk, büyük usta Kenan Sofuoğlu'nun öğrencisi, beş kez Supersport Dünya Şampiyonu: Toprak Razgatlıoğlu dünya motosikletçiliğinin yeni fenomeni, Dünya Superbike Şampiyonası'nın ilk dört turunda, özellikle yağmurdan dolayı asfaltı kaygan hale gelen Donington Park etabında adeta boy gösterdi.​ 

2021 şampiyonasının ilk 12 yarışında, Pata Yamaha with Brixx WorldSBK pilotu (ikisi Donington Park, biri Misano World Circuit Marco Simoncelli pistinde olmak üzere) 3 zafer, 4 ikincilik ve 2 üçüncülük elde etti ve liderliği, son altı yılın tartışmasız hükümdarı Kawasaki pilotu Jonathan Rea'dan kaptı. 


Özellikle Maverick Viñales'in Yamayama veda etmesinden sonra MotoGP takımlarının dikkatini çeken bu başarılar, diğer pilotlar üzerinde domino etkisine dönüşüyor. Bazıları Razgatlıoğlu’nun Queen sınıfına geçeceğini hayal ederken, Yamaha Superbike resmi takımı Assen’de onun sözleşmesinin iki yıllığına yenilendiğini duyurdu. 


Razgatlıoğlu, 2013-2014 Red Bull MotoGP Çaylaklar Kupası’na katılarak kendini öne çıkardı. 2015 yılında 7 yarışta 5 birincilik, 2 üçüncülük elde ederek Avrupa Superstock 600 Şampiyonası'nı domine etti. Superstock 600'ü kazanmasının ardından Superstock 1000’e, sonra Superstock'a geçti ve ardından 2018'de ilk kez çıktığı Superbike Dünya Şampiyonası'nda birinci oldu.

​​
 Toprak en başından beri başarılarını stoppie, arka tekeri kaldırma hareketi ile kutluyor. Aslında yerden kalkan öne tekerlek değildir, özellikle düşük kütlelerle birleştirildiğinde yüz beygirden daha güçlü motosikletleriniz varsa kolayca yapılabilir: MotoGP için minimum ağırlık 157 kg, Superbike için 168 kg ve Moto2 için (pilot dahil) 217 kg’dır. 


Onun motosiklet kontrolü şüphesiz olağanüstü, çünkü ön tekerleği 90 derece döndürmeyi başardığı çok sayıda stoppie gösterisi yaptı. Genellikle eylem şeması, ikinci viteste 80 km/s hızda pit şeridine girmeyi, ardından ön frene 12-14 bar basınç uygulamayı gerektiriyor. 


Arka tekerlek kalktığında Razgatlıoğlu basıncı 2-3 bar'a düşürerek dengeyi koruyor. Ardından vitesi bire düşüyor ve son olarak zeminle teması yeniden sağlamak için arka freni kullanıyor. Ayrıca Race2’yi kazanıp 25 puanla zirveyi ele geçirdikten sonra bunu kanıtladı. 


On üçüncü sıradan başladığı Race1’de önceki gün zaferden sonra akrobaside başarılı olmadı, gerçi yapmayı denemedi bile. Bitiş çizgisini geçtikten sonra Razgatlıoğlu aslında benzinsiz kaldı ve ancak arkadaşlarının çekicileri sayesinde kapalı parka ulaşabildi. 


Öte yandan Toprak'ın babası bir dublör ve ön tekerleğini yerden keserek sürebildiği için lakabı Tek Teker Arif olan ünlü motorcu Arif Razgatlıoğlu. Toprak ilk kez 5 yaşında Yamaha PW50 model bir motosiklete bindi, 8 yaşında yarışmaya başladı ve zaten 13 yaşında Supersport pilotu olmuştu.

Stoppie Brembo fren komponentlerinin inanılmaz hafifliği, sadece 6 kg ağırlığındaki tekerlekleri taşıyan 17” güçlendirilmiş magnezyumdan mamul bir çift Marchesini jant ve MotoGP için geliştirilmiş maks. 15 kg ağırlığında alüminyum-lityumdan mamul bir çift 4-piston monoblok kaliper sayesinde başarılan bir hareket. 


Görüldüğü gibi, stoppie yapmak için ön frende kararlı bir şekilde hareket etmeniz, ayrıca arka freni ihmal etmeniz gerekir. Yine çok önemli olan, sert tutulmaması gereken dirseklerden başlayıp araç gövdesini sarmak istercesine dizlerin sıkı tutulduğu vücut pozisyonudur. 


Saniyenin onda biri kadar kısa sürede, öne devrilmekten kaçınmak amacıyla ön frendeki baskı kademeli olarak azaltılırken bu aşamada: arka tekerleğin yerle teması kesilir ve iniş başlar başlamaz arka fren kullanılır. 


İlk stoppie aşamalarında arka frene basmak, arka tekerleğin dönüşünü engelleyecek ve pilotun genel dengesini etkileyecektir. Ayrıca vücudu doğal olmayan ileri bir pozisyona götürmek de yanlıştır, çünkü pilotun motor üstündeki genel ağırlık merkezi dengesiz olacaktır. ​

Bunu başarmak için Dünya Superbike Şampiyonası pilotları, Katar’da 1068 metrelik bir düzlüğün sonundaki ilk viraja göre 6,1 kg ile karşılaştırıldığında, kullanılan pompanın çapına bağlı olarak fren kolu üzerinde 7,2 kg veya 6,5 kg’lık bir yük ile alıştırma yaparlar. 


Tahmin ettiğiniz gibi, yüksek enerji yoğunluğu gerekli değildir, çünkü frenleme düşük hızlarda gerçekleşir. Öte yandan, diskin etkili yarıçapı, sürtünme katsayısı ve tutunma kuvveti ile doğru orantılı olan değerde iyi bir fren torku yararlıdır. 


Elbette hazır ve modüler bir frenleme sağlamak için fren pompası gereklidir. Hidrolik, kinematik ve ergonomik komponentlerin tasarımında elde edilen deneyim sayesinde Brembo pompalar, uygulanan kuvvet ve frenleme tepkisi arasındaki doğrusallık ile fark yaratıyor. ​

Her durumda, stoppie hareketi, özellikle pist motorlarının pit şeridinde kullanılan fren sistemi için uygun değildir. Pilotun pite dönüş turu sırasında düşük hızda olması, balataların ve fren hidroliğinin sıcaklığının daha fazla tutulmasına neden olur, bu nedenle sistem herhangi bir termal stres riski taşımaz. 


Ancak bu durumlar farklı takım yöneticileri tarafından iyi görülmez. Yağın motor içindeki hareketinden endişe duyanlar olsa da bunun mekanik komponentleri üzerinde ciddi bir hasar riski yoktur. Düşme tehlikesi, aptalca bir yaralanmanın giderilmesi, motorun bazı parçalarının kırılması, hatta kameralar önünde aptal durumuna düşülmesi bile söz konusu olmaz. ​ 

İki tekerlekli stoppie sırasında olası tüm hareketlerin, sadece gözle takip edilememesine bağlı olmaksızın en tehlikeliler arasında kabul edilmesi tesadüf değildir. Bu nedenle Brembo, hem trafiğe açık yollarda hem de pistte bu uygulamanın herhangi bir şekilde denenmemesini ve taklit edilmemesini önerir. ​


 
​​