10 rekordů automobilového sportu 2018, které vám možná unikly, ke kterým přispěly brzdy brembo

15/01/2019

Kanibalové, opravdu mladí talentovaní jezdci, ženy, které porážejí muže a vyzrálí mistry: v roce 2018 nám automobilový sport dopřál mnoho příběhů. Shromáždili jsme je a zde vám z nich nabízíme 10 neuvěřitelných, každý jiný, ale všechny stejné v tom, že byly používány brzdy Brembo.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​

Rok 2018 byl rokem 5. titulu mistra světa Lewise Hamiltona ve formuli 1 a první sezóny bez vítězství Yamahy Valentina Rossiho. Toyotě se konečně podařilo vyhrát 24 hodin Le Mans, zatímco Ducati poslala do důchodu dvouválcový Panigale R.​

O některé mistrovské tituly se bojovalo až do konce (jako v případě WRC a Moto3), jiné byly naopak vyhrány v předstihu (za všechny uveďme formuli 1 a MotoGP). Mnoho jezdců však předvedlo neuvěřitelné výkony, které v jejich kategorii nemají v historii precedenty. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vám napsat o 10 husarských kouscích, které se staly v právě skončeném ročníku automobilového sportu. Možná i málo známé příběhy 10 jezdců, kteří v právě skončeném ročníku vytvořili rekordy, které jen tak někdo nepřekoná. ​

Je zřejmé, že ve všech uvedených i případech hrály brzdy důležitou roli: při rychlé jízdě je také nutné umět silně brzdit. Navíc, aby bylo možné vyhrát závod nebo mistrovství, je nutné mít brzdový systém, který i něco vydrží. A když se jedná o výkon a spolehlivost, na scénu vstupuje Brembo.​

ŽENY, KTERÉ PORÁŽEJÍ MUŽE​​

Díky 3 bodům, které získala v závěrečném závodu v Magny-Cours (Francie), vyhrála 21-letá Španělka Ana Carrasco mistrovství světa Supersport 300. V motocyklovém sportu se nikdy nestalo, že by žena vyhrála duhový titul v závodech, kterých se účastní obě pohlaví dohromady.​

​Dokonalé byly i ocelové kotouče a slinuté destičky její Kawasaki Ninja 400, kterou jí připravila DS Junior Team. Pravidla se totiž snaží snižovat náklady tím, že zakazuje příliš drahé součásti. Carrasco používala brzdové součástky aftermarket navržené tak, aby nabídly to nejlepší pro motocykl vážící 150 kg.​​​

NÁVRAT HISTORICKÉHO PŘÍJMENÍ​​​

Druhým místem v Hockenheimu (Německo) v předposledním závodě vyhrál Mick Schumacher evropské mistrovství formule 3. Od roku 2004 se žádný Schumacher nedíval na konci mistrovství na všechny shora: v tom roce jeho otec Michael vyhrál 7. titul mistra světa ve formuli 1, 5 za sebou s Ferrari.​

​Tak jako vyhrál Michael v kariéře všechno s použitím brzd Brembo, tak i 19-letý syn se v roce 2018 prosadil s využitím Bremba. Jeho Dallara, kterou spravuje Prema Theodore Racing, však používá litinové kotouče silné 18 mm s tradičními křidélky, 24 nebo 48 v závislosti na potřebách.​

NEJMLADŠÍ SEDMIČKA​​​​

Vítězstvím ve Velké ceně Japonska v Suzuce získal Marc Marquez titul mistra světa MotoGP 2 závody před koncem mistrovství: pro španělského fenoména to byl 5. duhový titul v 6 ročnících královské třídy a 7. ve všech třídách. Žádnému jinému jezdci se nepodařilo vyhrát 7 titulů mistra světa před dovršením 26 let.​

Společným jmenovatelem všech Marquezových vítězství je brzdový systém Brembo, i když se změnily vlastnosti: v roce 2010, když se prosadil ve 125, používal třmeny se 2 písty a ocelové kotouče s pouzdrovým upevněním. V MotoGP naopak používá karbonové kotouče i za deště a třmeny se 4 písty.​​

17-KRÁT PRVNÍ​​​​​

I přes zlomeninu klíční kosti z poloviny června Holanďan Jeffrey Herlings dominoval mistrovství světa Mx1, kdy získal neuvěřitelných 933 bodů a druhý jezdec byl za ním o 151 bodů. Tento úlovek získal vítězstvím v 17 Velkých cenách v jediném roce, což je v motokrosu rekord, který nemá precedenty.​

Ktm 450 SX-F od Red Bull Factory Racing, kterou řídil Herlings v roce 2018, má jediný přední hliníkový třmen Brembo vyrobený z jediného kusu: jedná se o plovoucí třmen vybavený 2 písty o síle 24 mm. Herlings navíc používal brzdovou pumpu s integrovanou nádrží.​​

POKER JONATHANA REA​

​​​

Od roku 2015, kdy Jonathan Rea vstoupil do týmu Kawasaki, se museli soupeři spokojit jen s drobky: během posledních 4 ročníků vyhrál jezdec ze Severního Irska 56 závodů a získal 4 tituly mistra světa Superbike. Žádný jezdec, ani Carl Fogarty, vyhrál 4 tituly mistra světa za sebou.​

Spolupráce mezi Kawasaki a Brembem se netýká pouze sériové výroby: Reova ZX-10R používá hliníkové třmeny se 4 písty EVO, tedy se zvýšeným průměrem destiček oproti běžným destičkám. Jezdec ze Severního Irska používá ocelové kotouče (karbonové jsou od roku 1994 zakázané) o průměru 336 mm.​

15 LET A NEVNÍMAT JE​

​ ​

Necelé dva měsíce po vítězství v Red Bull Rookies Cup vstoupil díky divoké kartě Turek Can Oncu do mistrovství světa Moto3 v závodě ve Valencii (Španělsko). A hned jel dobře a v kvalifikaci se umístil na 4. místě a poté vyhrál závod na mokré vozovce, v 15 letech a 115 dnech se tak stal nejmladším vítězem Velké ceny.​ ​

Ktm RC 250R Rookies, se kterou jezdil po celý rok, a Ktm RC 250GP týmu Red Bull Ktm Ajo mají společné stejné brzdové součásti: třmen a pumpu Brembo. Tým Rookies má jeden třmen se 4 písty, zatímco tým Ajo používá dvojitý třmen se 2 písty.​​

NA ŘADĚ JE DRUHÁ GENERACE​

​ ​​

Ke svému 5. ročníku si formule E nadělila rámy Spark druhé generace (Gen2): maximální rychlost vzrostla ze 225 km/h na 280 km/h, zatímco zrychlení z 0 na 100 km/h je nyní za 2,8 sekundy. Navíc poprvé nemusí jezdci měnit vozy v boxech, protože mají akumulátory vyšší obsah.​

Vyšší hmotnost nových monopostů a použití brzd po celý závod vedly k výběru Bremba jako jediného dodavatele systémů celého mistrovství: používají karbonové kotouče a destičky, monoblokové hliníkové třmeny se 4 písty a jednostupňovou tandemovou pumpu, které jsou stejné pro všechny týmy.​ ​

SKONČILA DLOUHÁ ABSTINENCE​

​​

​Když se v roce 2014 Kimi Raikkonen vrátil do Scuderie Ferrari, nepředstavoval si, že bude muset na vítězství čekat tak dlouho. Měl velkou trpělivost a jeho schopnosti byly konečně oceněny při Velké ceně Austinu, kdy vyhrál dominantním způsobem. Fin tak přerušil řadu 112 závodů bez úspěchu.​

Brembo vstoupila do formule 1 v roce 1975 malou dodávkou litinových kotoučů pro Ferrari. Od té doby všechny monoposty vyrobené v Maranellu vždy používaly brzdové součástky Brembo: od roku 1982 se spolupráce rozšířila i na třmeny, nejprve s polotřmeny a poté s monoblokovými. ​​

​​

RALLYE STÁLE MLUVÍ FRANCOUZSKY​​

​ ​

Před posledním závodem v Austrálii bojovali o vítězství v mistrovství světa v rallye 3 jezdci. Vyhrál ten, který měl z trojice nejchladnější krev, Sébastien Ogier. Francouz tak prodloužil na 6 řadu duhových titulů, které vyhrál po sobě, při všech překročil 200 bodů, což je hranice, která odlišuje ty dobré od nejlepších.​

V roce 2018 Ford Fiesta WRC týmu M-Sport používal celý brzdový systém Brembo: pro závody na asfaltu používal kotouče o průměru 370 mm, pro závody na šotolině o průměru 300 mm, vždy se „splinovým“ posunem mezi zvonem a nábojem. Třmeny jsou hliníkové a speciálních slitin, navíc jsou pedály super lehké.​ ​

PORAZIL FANGIA I SEBE SAMÉHO​​

Před devíti lety při vítězství v mistrovství světa WTCC pokořil Gabriele Tarquini věkový rekord Juana Manuela Fangia: Ital se stal mistrem světa ve 47 letech, zatímco Argentinci se to povedlo (ve F1) ve 46 letech. V roce 2018 se ve svých 56 letech Tarquini zlepšil a vyhrál mistrovství WTCR.​

Aby byl po 30 závodech znovuzrozeného mistrovství přede všemi, používal Tarquini Hyundai i30 N TCR týmu BRC Racing Team. Letos, stejně jako stejné vozidlo Yvana Mullera, který skončil v mistrovství na 2. místě, používal litinové kotouče, hliníkové třmeny a brzdové pumpy, vše made in Brembo. ​​